Wykłady

Zapraszamy na wykłady!
Klub Astronomiczny Almukantarat, by pomóc naszej zbiórce, przeprowadzi wykłady o tematyce astronomicznej. Odbędą się one online, w godzinach popołudniowych.
Wstęp wolny.
Terminarz
27 lutego
poniedziałek
godz. 19:00
Własności magnetyczne skał
Wykładowca: Krystyna Syty
Abstrakt wykładu:
Na podstawie badania własności magnetycznych skał i osadów można oszacować ich skład mineralny, a także poznać przeszłość geologiczną Ziemi. Opowiem o tym, z czego te własności wynikają oraz jak się je bada. Na koniec pokażę, jak analizuje się uzyskane dane na podstawie badań osadów z doliny Chęcińskiej.
O wykładowcy:
Studiuję chemię i fizykę w kolegium MISMaP na Uniwersytecie Warszawskim. Naukowo szczególnie ciekawi mnie elektrochemia i ziemskie pole magnetyczne. Interesuję się uczeniem i popularyzacją nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. W redakcji swoją przygodę zaczęłam od serii Śladami Messiera i Przygotowania do Olimpiady Astronomicznej. Byłam Zastępcą Redaktora Naczelnego w latach 2021-2022, od tego roku jestem Członkiem Zarządu Klubu Astronomicznego Almukantarat.
28 lutego
wtorek
godz. 19:00
Podstawy Mechaniki Kwantowej
Wykładowca: Szymon Ryszkowski
Abstrakt wykładu:
Mechanika kwantowa jest u swoich podstaw bardzo nieintuicyjną dziedziną fizyki, przez co narosło wokół niej wiele rozmaitych mitów. Na moim wykładzie opowiem o tym, skąd wzięły się kwanty w fizyce, jaka są różnice między fizyką klasyczną a kwantową, a także porównamy, co jej odkrycie zmieniło w naszym rozumieniu Wszechświata.
Wykład będzie trwał około 80 minut.
O wykładowcy:
Od pięciu lat publikuję artykuły popularnonaukowe na Portalu Astronomicznego AstroNET, przez dwa lata byłem tam też Redaktorem Naczelnym. Studiuje fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dzięki swojemu referatowi o antymaterii, który opowiedziałem od tyłu, wygrałem Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne. Stworzyłem i wydałem grę planszową o eksploracji Układu Słonecznego Solar System Voyager.
2 marca
czwartek
godz. 20:00
Kształty planetoid zbliżających się do Ziemi
Wykładowca: Agata Rożek
Abstrakt wykładu:
Planetoidy to odpady budowlane pozostałe po formowaniu się naszego Układu Słonecznego. Większość z nich znajduje się w pasie planetoid między orbitami Marsa a Jowisza, ale część może znaleźć się niebezpiecznie blisko Ziemi. Podczas wykładu opowiem dlaczego badamy ich kształty i skąd czerpiemy o nich wiedzę
O wykładowcy:
Agata Rożek jest wieloletnią członkinią Klubu Astronomicznego Almukantarat oraz pracownicą naukową Uniwersytetu Edynburga. Zajmuje się badaniami komet i planetoid, przygotowaniem do przeglądu nieba LSST i jest członkiem Zespołu Badawczego misji DART.
3 marca
piątek
godz. 19:00
Dlaczego czas spowalnia, a czasoprzestrzeń się zakrzywia?
Wykładowca: Filip Jurczak
Abstrakt wykładu:
O wykładowcy:
Jestem absolwentem Fizyki Technicznej na Politechnice Krakowskiej z tytułem inżyniera. Obecnie studiuję Fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuję się astronomią oraz popularyzacją nauki.
4 marca
sobota
godz. 18:00
Powrót na Księżyc – Program Artemis
Wykładowca (spoza klubu): Kuba Hajkuś
Abstrakt wykładu:
Księżycowy program Apollo zakończył się pół wieku temu. Dziś Srebrny Glob ponownie staje się celem załogowej eksploracji kosmosu w programie Artemis. To wielkie przedsięwzięcie ma doprowadzić do budowy bazy księżycowej i stacji orbitalnej, a później umożliwić misje marsjańskie. Czym program Artemis różni się od Apollo? Czy tym razem misja kolonizacji Księżyca może się powieść?
O wykładowcy:
Kuba Hajkuś to twórca popularnonaukowego kanału YouTube To Jakiś Kosmos! o rakietach orbitalnych i kosmicznej inżynierii.
4 marca
sobota
godz. 19:00
Dlaczego wysyłamy w kosmos grzyby? Czyli mikrobiologia a rozwój astrobiologii
Wykładowca: Paulina Kudzia
Abstrakt wykładu:
Grzyby, roztocza czy bakterie – pierwsza myśl, jaka nam się nasuwa, to pytanie o potencjalne szkody, które mogą wyrządzić. Mikroorganizmy te bowiem wywołują przeróżne choroby oraz przyczyniają się do skrócenia daty ważności jedzenia. W rzeczywistości jednak te małe organizmy przynoszą wiele korzyści i w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju nauki, w tym astrobiologii. Właściwie jak zbudowane są te stworzenia i dlaczego tak je doceniamy?
O wykładowcy:
Przyjaciółka Klubu Astronomicznego Almukantarat, uczennica I LO w Krakowie, członkini zespołu way2space_, założycielka projektu biologiczny.mozg, popularyzatorka biologii i astrobiologii, autorka artykułów popularnonaukowych o tematyce biologicznej i astrobiologicznej, w wolnym czasie fotografka.
5 marca
niedziela
godz. 17:00
Czarne dziury, gwiazdy neutronowe, fale grawitacyjne i promieniowanie kosmiczne. Projekt CREDO
Wykładowca: Robert Kamiński
Abstrakt wykładu:
W referacie omówione zostaną najciekawsze aspekty czarnych dziur i gwiazd neutronowych, ich cechy i sposoby obserwacji. Omówiona zostanie pierwsza rejestracja fal grawitacyjnych, cechy tych fal i aspekty astrofizyczne. Przedstawione zostaną też podstawy wiedzy o promieniowaniu kosmicznym z nawiązaniem do sposobów ich rejestracji a szczególnie do projektu CREDO.
O wykładowcy:
Dr hab. Robert Kamiński, profesor Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Specjalność – cząstki elementarne – ich oddziaływania i spektroskopia. Działalność w IFJ PAN – reprezentacja projektu CREDO w kraju i za granicą, działalność popularyzatorska.
5 marca
niedziela
godz. 18:30 (po zakończeniu poprzedniego wykładu)
Kosmologia
Wykładowca: Radosław Kubiś
Abstrakt wykładu:
Na moim wykładzie zamierzam przedstawić podstawowe informacje o kosmologii, czyli nauce zajmującej się badaniem wszechświata, jako całości. Opowiem o tym skąd nauka czerpie wiedzę o wszechświecie i jakie wnioski na tej podstawie wyciąga. Przybliżę również skład wszechświata i pokażę, jak niewielką część stanowi w nim materia, z której jesteśmy zbudowani. Na koniec postaram się też poruszyć temat, czego o wszechświecie jeszcze nie wiemy i jak w przyszłości możemy próbować się tego dowiedzieć.
O wykładowcy:
Nazywam się Radosław Kubiś. Studiuję na trzecim roku Fizyki Technicznej na AGH w Krakowie. Interesuję się różnego typu łamigłówkami logicznymi, science-fiction i astronomią. Od czasu do czasu lubię chodzić po górach Beskidu Małego. Jestem finalistą 69. Olimpiady Fizycznej. Przygotowałem krótki popularno-naukowy wykład o kosmologii gdyż uważam, że jest to bardzo interesująca część astronomii i chętnie podzielę się moją wiedzą o niej zdobytą dotychczas na studiach.
7 marca
wtorek
godz. 19:00
Jak rozwój sztucznej inteligencji pomaga w badaniach kosmosu?
Wykładowca: Dominik Gronkiewicz
Abstrakt wykładu:
Ostatnie lata, a nawet miesiące, przyniosły gwałtowny rozkwit rozwiązań sztucznej inteligencji. W połowie roku 2022 model Dall-E 2 został otwarty dla wszystkich użytkowników sieci, pozwalając im tworzyć dzieła sztuki w dowolnym stylu na podstawie wpisanej frazy w języku angielskim. Koniec roku przyniósł nam Chat GPT, czyli model językowy z którym można pisać w postaci czatu, a którego szokujące możliwości sprawiły, że wiele osób zaczęło zadawać sobie pytania: czy sztuczna inteligencja niedługo nas prześcignie? Czy zabierze nam pracę? Nie należy jednak zapominać, że sztuczna inteligencja również nam pomaga w życiu: wykrywa raka, znajduje oszustwa bankowe oraz pilnuje bezpieczeństwa, a także przyczynia się do wielu odkryć astronomicznych. Nowe narzędzia pomagają astronomom w analizie petabajtów danych, które zostały zbierane w ciągu ostatnich 50 lat obserwacji Wszechświata z powierzchni Ziemi oraz przez misje kosmiczne. W czasie wykładu opowiem o tym, o co właściwie chodzi w tej sztucznej inteligencji oraz jest stosowana do klasyfikacji Galaktyk i innych obiektów kosmicznych, odkrywania nowych gwiazd czy planet pozasłonecznych, poszukiwań ciemnej materii, wykrywania fal grawitacyjnych czy kalibracji instrumentów do obserwacji Słońca. Porozmawiamy o tym, jak potencjalnie może ona zrewolucjonizować przyszłość astronomii, ale również o ograniczeniach, które mogą być niemożliwe do przeskoczenia.
Wykład będzie trwał około 75 minut.
O wykładowcy:
Jestem absolwentem astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim i doktorantem Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Warszawie, jednak miłośnikiem astronomii byłem od najmłodszych lat. Obecnie pracuję jako programista w firmie przy projektach badawczo-rozwojowych stosujących sztuczną inteligencję do kontroli bezpieczeństwa i monitoringu zwierząt. W wolnych chwilach fotografuję niebo oraz miksuję muzykę elektroniczną.

Jeśli masz wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa twoich danych zapoznaj się z naszą polityką prywatności.